2017.11.18 VI Ogólnopolski Festiwal Pianistyczny im. Karola Nicze

 

    Jeszcze nie przebrzmiały echa wielkiej gali w Filharmonii Łódzkiej, a przed nami kolejne wydarzenie na Grobelnej, wpisujące się w rok obchodów 50-lecia PSM  I i II stopnia w Pabianicach. W sobotę 18 listopada rusza Ogólnopolski Festiwal Pianistyczny im. Karola Nicze. Wstęp na wszystkie przesłuchania oraz na koncert laureatów jest wolny. Szczegółowy harmonogram zmagań konkursowych będzie dostępny od środy (15.11) na stronie internetowej szkoły (www.muzyczna.pabianice.pl) oraz w sekretariacie (ul. Grobelna 6, tel. 42 215 55 39)

    Pierwsza edycja konkursu odbyła się 10 listopada 2007 roku jako I Regionalny Konkurs Pianistyczny im. K. Nicze, kolejna w roku 2009 również o zasięgu regionalnym.

Od roku 2011 konkurs ze względu na duże zainteresowanie zmienił formułę i jako Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. K. Nicze trafił do młodych adeptów fortepianu w całym kraju.
W roku bieżącym ze względów formalnych przyjął nazwę Ogólnopolski Festiwal Pianistyczny im. Karola Nicze. Warto wspomnieć, iż edycje festiwalu  2015 i 2017 poszerzone zostały o grupę II adresowaną do uczniów PSM II stopnia, co dodatkowo podwyższyło poziom i wartość artystyczną wydarzenia.
    Festiwal pozwala odkrywać nowe osobowości pianistyczne, jest unikatowy ze względu na ilość granych przez dzieci i młodzież utworów kompozytorów polskich, w tym obowiązkowo dowolnego dzieła  Fryderyka Chopina. Laureaci dwóch pierwszych edycji konkursu – Adam Goździewski i Zuzanna Pietrzak w roku 2015 przeszli eliminacje i weszli w skład ekipy polskiej w  XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie.

    Od początku istnienia konkursu rolę przewodniczącej jury objęła prof. Anna Wesołowska – Firlej z Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, a w jego skład wchodzili kolejno: p. Rafał Nicze – syn patrona konkursu, dr Tomasz Bartoszek z Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, prof. Wojciech Świtała z Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach,  dr hab. Joanna Ławrynowicz – Just z Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie, prof. Andrzej Tatarski z Akademii Muzycznej im. I .J. Paderewskiego w Poznaniu.
    Konkurs często wzbogacany był o imprezy towarzyszące: warsztaty pianistyczne, recitale w wykonaniu zaproszonych jurorów, konsultacje pedagogów z profesorami. Honorowy patronat nad tegoroczną edycją objęli: Marszałek Województwa Łódzkiego, Starosta Powiatu Pabianickiego, Prezydent Miasta Pabianic, Przewodniczący Rady Miasta, Przewodniczący Rady Powiatu, Centrum Edukacji Artystycznej. Festiwal stanowi rozpoznawalne i znaczące wydarzenie na kulturalnej i artystycznej mapie Polski.

 


 
© 2020 Towarzystwo Muzyczne im. Karola Nicze
This is a free joomla template by funky-visions.de
FVTECHBLOG0808
Współpracował z orkiestrą PRiTV, występował z nią na festiwalach i prestiżowych koncertach.